/Zyplių dvaras

Zyplių dvaras

Daug nuotraukų gauname iš apleisti.lt skaitytojų, šis straipsnis – ne išimtis. Vienas apleisti.lt skaitytojas sutiko su mumis pasidalinti savo nuotraukomis iš Zyplių dvaro, todėl su didžiausiu džiaugsmu įkeliame šias nuotraukas Jums 🙂

Ši istorija apie apleistą dvarą šiek tiek skiriasi nuo kitų. Ilgus metus stovėjęs nenaudojamas, užmirštas ir niokojamas, pastaraisiais metais Zyplių dvaras atgimsta naujam gyvenimui.

Pasidalinsiu nuotraukomis, darytomis prieš keletą metų, prieš pat pradedant remonto darbus (jei visai tiksliai, tai šiek tiek pavėlavau – stogo čerpės jau buvo baigiamos pakeisti).

Pradžiai, šiek tiek istorijos …

Zyplių dvaras ir jo ansamblis stovi Šakių rajone, Lukšių miestelio pakraštyje. Polocko gubernijos dvarininkas Jonas Bartkovskis XIX amžiaus viduryje čia nusipirko miškingos žemės. Norėdamas būti arčiau savo turtų, apie 1845-1855 metus pasistatė Zyplių dvarą. J.Bartkovskio pastatyti rūmai buvo dviejų aukštų, mažesni, nei yra dabar.

Po dvarininko J.Bartkovskio mirties, dvaras atiteko jo podukrai, vėliau dar vienai savininkei (nei viena jame taip ir neapsigyveno). Dvaras vėl atgijo, kai jį nupirko grafas Tomas Potockis. Grafas 1891-1901 metais pertvarkė rūmus, abiejuose galuose pristatė triaukščius korpusus su mansardomis, pakeitė stogą, pakeitė centrinės dalies plotą, įrengė vakarinį parką. Parke stovėjo fazanų voljerai, veikė fontanai (deja, jokių liekanų nėra), buvo iškasti du tvenkiniai (iš vieno jau telikusi nendrėmis apaugusi bala, kitas šiek tiek aptvarkytas, su maža salyte ir labai šaltu vandeniu, nes per aukštus medžius saulė jo neįšildo).

Dvaro ūkiniai pastatai 1897 metais sudegė gaisre, sukeltame garo mašinos. Vietoj sudegusių medinių, buvo atstatyti mūriniai pastatai. Po grafo mirties, iki Pirmojo pasaulinio karo dvarą valdė jo žmona.
„Paradinis įėjimas“


Laiptai į rūsį. Deja, per vandenį ir atliekas ten patekti niekada nepavyko