/Vizbaro pilaitė

Vizbaro pilaitė

Garsioji architekto Vizbaro suprojektuota vila (vietinių dažnai vadinama Vizbaro pilaite), pastatyta dar 1923 metais, per savo istoriją išgyveno nemažai metamorfozių.  Ankstyvu sovietmečiu paverstas komunaliniais butais, šis unikalios architektūros pastatas gana ilgą laiko tarpą buvo paliktas apleistas, kol po 1981 metais įvykdytos rekonstrukcijos (kurios metu išlaikyta nemažai, nors ir ne visos, architektūrinės ir vidaus dekoro detalės), pilaitė virto puikiai vyresnės kartos kauniečiams žinomu „Kauko“ restoranu. Šis restoranas, pasižymėjęs viena įspūdingiausių miesto panoramų ir orginalia architektūra, pateko į miesto istoriją ir buvo mėgstamas tiek paprastų kauniečių, tiek ir žinomų krepšininkų bei kitų svarbių to laikmečio asmenų.

Tačiau laikai keitėsi, ir šį dar trumpai nepriklausomos Lietuvos laikais veikusęs restoranas buvo privatizuotas ir po kelių metų atsidūrė bendrovės „Liūtukas“ direktoriaus R.Marcinkevičiaus rankose, kur ir yra iki šių dienų. Visą šį laiką pastatas stovėjo apleistas ir griūnantis. Nuo pirmų projektų  buvusį restoraną paversti restoranu su viešbučiu, siekiančių dar 2002 metus, pastatas pasiekė tokią būklę, jog esamuose projektuose jau siūloma visiškai nugriauti visą restoraną ir jo vietoje statyti daugiabučius. Šiuo metu galutinai sprendžiasi šio pastato likimas, todėl ir nusprendžiau čia apsilankyti dar iki prasidedant realiems griovimo darbams. Nuotraukos iš dviejų pasivaiščiojimų po „Kauką“.

Apsilankymai paliko dviprasmišką įspūdį – kaip apleistų vietų tyrinėtoją žavėjo patalpų labirintas, pranokstantis bet kurį mano ankščiau aplankytą objektą, tačiau nugali skaudus suvokimas, jog nyksta viena iš daugelio Kauno simboliais buvusių vietų.

Tariame didelį ačiū puslapio skaitytojui Valentinui Knyvai už šį puikų fotoreportažą.