/Šumsko dvaro rūmai

Šumsko dvaro rūmai

 

Šumsko dvaras yra apie 3–4 km nuo Baltarusijos sienos, nutolęs per porą kilometrų nuo Šumsko miestelio centro. Dvaras įsikūręs šalia istorinio Juodojo Trakto, anksčiau vadintas Laukininkais (lenk. Polany). 1618 metais jį įsigijo Kazimieras Šumskis ir pavadino savo vardu.

1966 m. Mykolas Šumskis ir Halina Šumskienė pastatė medinę bažnyčią, įkurdino vienuolius dominikonus.

Dvaro sodyba sudaro vieningą įvairios paskirties statinių bei želdinių sistemą. Išlikę klasicizmo stiliaus mūriniai rūmai statyti XIX a. pr., seniai susiformavusiame parke. Sodybos kompozicinį centrą sudaro rūmai ir priešais juos esantis parteris. Rūmų architektūra paveikta italų architekto Karlo Spampanio kūrybos, pasižymi Lietuvos brandžiam klasicizmui būdinga subtilia darna, didinga, griežta kompozicija. Rūmų pastatas yra stačiakampio plano vienaaukštis korpusas su paaukštinta centrine dalimi. Pagrindiniame fasade dominuoja dviaukštis portikas, kurį remia keturios dorėninės kolonos.

Dvaro ūkiniai pastatai daugiausia išsidėstę prie Medininkų ir Vindžiūnų kelių. Sodybos planinės struktūros tipas – teritorinis koncentruotas centrinis (vienos koncentracijos) – ūkio sektorius tiesiog priešais pietinį rūmų fasadą, nesusietas su iškilmingu įvažiavimu ar svečių sutikimo paradiškumu. Tuoj už dekoratyvinės vejos buvo kumetynas ir ūkiniai trobesiai. Visiems ūkiniams ansamblio pastatams ir tvoros mūrui panaudota gražiausia ir patvariausia medžiaga, puikiai deranti žaliuose parko plotuose – natūralus akmuo. Akmens mūro ūkio pastatuose naudotas kalkių skiedinys, kuris, prismaigstytas smulkių akmenėlių, atrodo itin dekoratyviai. Pastatų kompozicinis vientisumas pagrįstas ne vien panašiomis statybinėmis medžiagomis, dekoru, bet ir tokiomis kompozicinėmis priemonėmis kaip proporcija, ritmas, mastelis, kurios čia naudojamos saikingai, apgalvotai, laikantis estetinių ir praktinių utilitarių reikalavimų. Šumsko parke vykusiai sujungti geometriniai ir landšaftiniai elementai.

Tiesa, šiuo metu dvaras parduodamas už 480 tūkst. litų.

Informacija panaudota iš autc.lt, už nuotraukas eilinį kartą dėkojame Ievai Stasiulaitytei.