/Sovietų Sąjungos gyvenvietė Norvegijos saloje

Sovietų Sąjungos gyvenvietė Norvegijos saloje

Pyramiden (rus Пирамида, Piramida) – rusų gyvenvietė ir anglių kasykla Norvegijos kalnuose, Svalbarde. Pastatyta švedų 1910 metais ir parduota Sovietų Sąjungai 1927 metais. Sovietų Sąjunga itin rūpinosi šiuo projektu ir net žolė buvo atvežama specialiai iš Siberijos, kadangi šiose vietose ji natūraliai neaugo. Pyramiden miestas buvo galutinai apleistas 1998 metais, su dauguma puikiai išsilaikiusių pastatų.

[ad name=“HTML“]

Gyvenvietė yra Billefordino papėdeje, Spitsbergeno saloje. Pyramiden vardas kilo iš gretimo piramidės formos kalno šalia gyvenvietės. Artimiausi miestai šalia kasyklos yra Svarbardo sostinė Longyearbyenas, apie 50 kilometrų į pietus, Barentsburgas maždaug už 100 kilometrų į pietvakarius ir maža mokslinių tyrimų bendruomenė Ny-Ålesund už 100 kilometrų į vakarus. Pyramiden gyventojų skaičius buvo užaugęs net iki 1000, kurių daugumą sudarė kasyklos darbuotojai ir jų šeimos. Kasykla apleista tapo 1998 metų sausio 10 dieną. Rusija tiesiog nusprendė, jog miestą išlaikyti bus per brangu, nes išgaunamų anglių kiekiai pradėjo smarkiai mažėti.

Apie Pyraniden miestelį yra parašyta netgi norvegų autoriaus knygą  – „Kjartan Flogstad“ . Dokumentinėje laidoje apie objektus, kurie išliks net ir mirus mūsų vaikaičiams (Life After People) buvo rodoma apie šią apleistą gyvenvietę. Joje buvo analizuojama tai, kad dėl šalto klimato pastatai irs nepaprastai lėtai. Teigiama, kad pagrindiniai šios gyvenvietės pastatai išliks net po 500 metų.

Pyramiden šiandien

Pyramiden pasiekiama valtimi arba sniegomobiliu iš Longyearbyeno. Jokių apribojų lankytis Pyramiden mieste nėra. Miestas priklauso kompanijai Trust Arktikugol ir ji, griežtai draudžia lankytis pastatuose negavus leidimo, net jei pastatas ir yra atrakintas. Nors dauguma pastatų dabar yra rakinami, įsilaužimai, vandalizmas ar „suvenyrų“ vagystės tapo rimta Pyramiden grėsme, kadangi tai prisideda prie pastatų istorinės vertės nykimo. Nuo 2007 metų, kompanija Trust Arktikugol renovavo viešbutį ir atnaujino infrastruktūrą įskaitant pastatus ir naują energijos stotį su dyzeliniais generatoriais, taip bandydami pritraukti turistus į šią seną ir niekam nebereikalingą gyvenvietę… Daugiau nei 30 darbuotojų jau gyvena šioje vietoje, kad galėtų prižiurėti likusias gamyklas ir po truputį tęsti renovacijos darbus bei būti atvykusių turistų gidais. Nuo 2013 metų Tulipo viešbutis buvo vėl atidarytas ir dabar jame galima pernakvoti gaunant neprastą vakarienę ir pusryčius.

Štai tokia, ta istorija apie apleistą ir palengva atgimstantį Pyramiden miestą. Vis dėl to, planų renovuoti visą gyvenvietę nėra…