/Mūrinės Vokės kartono fabrikas

Mūrinės Vokės kartono fabrikas

Sveiki, šiandien keliausime į apleistą kartono fabriką, esantį Mūrinėje Vokėje. Kartono fabrike apsilankėme su Apleisti.lt svetainės draugais Karoluku ir Dovile, iš karto dėkojame Jiems 😉

Mūrinė Vokė – Vilniaus miesto dalis, esanti vakariniame pakraštyje, kairiajame Vokės krante, už 1 km į šiaurę nuo Trakų Vokės. Upė patvenkta ir sudarytas Mūrinės Vokės tvenkinys. Mūrinė Vokė anksčiau priklausė Trakų rajonui, o 1996 m. balandžio 24 d. tapo Vilniaus miesto dalimi.


Dėkui Bing Maps už nuotrauką iš paukščio skrydžio 😉

Vieno XIX amžiaus veikėjų Grigo Kureco veikla Kapėnuose sudomino aplinkinių dvarų savininkus ir jie ėmėsi panašių įmonių statybos. Vokės dvaro savininkas grafas J.Tiškevičius Grigą Kurecą pasikvietė modernizuoti jo 1887 m. pastatytą ir jau moraliai pasenusį kartono fabriką. 1912 m. jis modernizavo Vokės kartono fabriką: pastatė galingą šešių metrų aukščio betoninę užtvanką, mūrinius pastatus, pagamino naujus įrengimus. Gyvenvietė ir įmonė pradėtos vadinti Mūrine Voke.

Užbaigus rekonstrukciją, G.Kurecas tapo Mūrinės Vokės valdytoju, o vėliau ir nuomininku. Vadovaudamas fabrikui jis nenustojo ieškoti tinkamų pramonei teritorijų, kuriose būtų galima panaudoti vandens jėgą. Nuosekliai ištyręs teritoriją tarp Vokės, Merkio ir Neries, numatė didingą planą, kaip panaudoti natūralų Vokės vandens kritimą į Nerį, ir nusprendė čia statyti nuosavą, didesnę įmonę. Šiam tikslui tiko švarus ir minkštas Vokės vanduo, o svarbiausia, kad upė kaupia daug energijos.

Jaunimas čia randa vietos ir menams

Sutikome du vaikinus su metaliniu prietaisu griaunančius vieną iš buvusio fabriko sienų. Net mūsų paklausė, ar galime padėti…… Pasirodo, ruošiasi statyti namą, reikia jiems plytų. Atvyko keletas rimtų žvejų, tai nenaudėliai iškart išskuodė 🙂

Buvusiųjų tualetų liekanos

Naujausios kartono fabriko dalys sugriuvo greičiausiai…..

Šiuo metu čia veikia 300 kW galios mažoji hidroelektrinė, kurios statybos darbai baigti 2010 metais. Hidroelektrinės galingumas buvo padidintas iki 500 kW, įrengus papildomą 200 kW turbiną. Įrengus papildomą turbiną ir užbaigus hidroelektrinės modernizavimą, šiandien čia yra palankios sąlygos įrengti žuvitakį vertingų lašišinių žuvų migracijai ir nerštui tvenkinio aukštutinėje dalyje bei Vokės upės aukštupyje.

Kita užtvankos pusė

Mūrinės Vokės fabrikas veikė iki 1964 metų

Iki greit 😉