/Milžiniškos lėktuvų kapinės

Milžiniškos lėktuvų kapinės

JAV, Arizonoje, 8 km į pietryčius nuo Tuskono miesto, „Davis-Monthan“ oro pajėgų bazėje yra saugoma šimtai nebenaudojamų lėktuvų.

Be galo sunku suvokti kaip tokia gausybė lėktuvų yra surinkta į vieną vietą tam, kad trūnytų dykumos viduryje. O ypač kai žinai, jog vieno lėktuvo kaina kadaise kainavo nuo kelių iki keliasdešimties milijonų dolerių.

airplane graveyard

Šis lėktuvų kapinynas atsirado po Antrojo Pasaulinio karo, kuomet tuo metu naudoti lėktuvai paseno, o juos pakeitė reaktyviniai naikintuvai. Lėktuvai yra atvežami net ir šiais laikais dėl gedimų ar tiesiog, dėl savo seno amžiaus. Naujausiai čia atitemptas lėktuvas yra F-14 TOMCAT. Kiti pastaruoju metu čia atsirandantys didesni orlaiviai yra: C-141 Starlifter ir A-10 Warthog.

Daugeliu atveju lėktuvai būdavo grąžinami į tarnybą arba parduodami užsienio šalims. Tačiau neretai likdavo ir trūnyti dykumoje. Tokiu atveju būdavo išimamos dar eksploatuotinos dalys, o jie paliekami likimo valiai.

Skaudžiausiai kentėję šioje vietoje yra B-52 bombonešiai. Po „Druskos“ sutarties (angl. SALT treaty) šimtai šių gigantiškų bombonešių buvo sutemta į šią Arizonos dykumą. Iš pradžių buvo nupjaunami jų sparnai, o po to gabalais supjaustomi jų korpusais. Visos tos dalys gulėjo mėnesiais, kad sovietai per palydovus galėtų įsitikinti jog sutarties laikomasi.

Taip atrodo B-52 bombonešis

Ir dar daugybė jų nedemontuotų

Kaip matome B-52 išties išsiskiria dydžiu