Šiandien Apleisti.lt pirmoji iš trijų dalių straipsnio apie Latvijos, Liepojos Tvirtovę. Jo autorius dažnas mūsų tinklapio skaitytojas Donatas Žvirblis (www.d2d.lt).
„Noriu papasakoti apie kelionę į mano pamėgtą Latvijos uostamiestį, Liepoją, vidury žiemos. Tai buvo pirma kelionė, kada aš važiavau ne poilsiauti, o, liaudiškai tariant, landžioti po bunkerius, tiksliau, geriau susipažinti su Liepojos tvirtove, kurios statinių sąrašas labai ilgas. Aukščiau įdėjau žemėlapį, pagal kurį galima šiek tiek orientuotis, smalsiausiems prie kiekvienos vietos pridedu gan tikslias koordinates, o kad būtų lengviau susigaudyti nuotraukas ir aprašymą suskirsčiau į atskirus objektus.“
Stacionari pakrantės baterija Nr.27
27-os pakrantės baterijos tolimačio bokštelis turbūt vienas mano mėgstamiausių objektų Liepojoje. Jis visada pats pirmas pasitinka atvykstant į Liepoją iš Klaipėdos pusės.
Šiek tiek istorijos. Keturi 130 mm kalibro pabūklai. Pradėta statyti 1940 m., statybos baigtos iki 2-o pasaulinio karo pradžios. Šalia baterijos, arčiau kelio buvo pastatytas karinis miestelis. Baterija itin efektyviai vykdė kovines užduotis: savo ugnimi palaikydavo besiginančius pėstininkus, apšaudydavo tankų ir kitos technikos sanbūrius. Kartu su baterija Nr.23 Krustojums stotyje sunaikino šarvuotą priešo traukinį. Vokiečių armijos grupės “Šiaurė” karinio žurnalo birželio 25 d. įrašas: ”291-os pėstininkų divizijos puolimas Liepojos rajone buvo pristabdytas stipraus priešininko pasipriešinimo, kurį palaikė stacionarių baterijų ugnis“. 1941 m. birželio 22 d. naktį vokiečių aviacija bombardavo miestą ir karinės bazės objektus, o 20 val. 291-os pėstininkų divizija, kurią sudarė daugiau nei 17000 kareivių ir karininkų pasiekė pietines miesto prieigas. Iš jūros pusės Liepojos gynėjams priešinosi aviacija, 10-12 torpedinių katerių ir du priešininko povandeniniai laivai. Liepojos gynyba tesėsi septynias dienas – nuo 1941 birželio 22 d. iki birželio 29 d.
Tolimačio bokštelis
Laiptinė
Nežinomos baterijos likučiai
Apie šios baterijos kilmę ir panaudojimą vis dar diskutuojama, tačiau aišku viena – tai vokiečių armijos palikimas. Viso 4-ios pozicijos, dvi išlikusios gan gerai, dvi susprogdintos.
Pabūklo fundamentas
Pabūklo fundamentas
Stacionari pakrantės baterija Nr.6
Ši baterija pastatyta 1894-1898 metais, rusų caro Aleksandro III įsakymu. Tuo pačiu metu buvo pastatytos 8-ios baterijos. Išlikusios tik keturios: 1-a (prie šiaurinės tvirtovės); 2-a perdaryta ir netgi dabar naudojama Latvijos kariuomenės – ten saugomi sprogmenys, teritorija stebima vaizdo kamerų, vaikšto sargybiniai, laksto vokiečių aviganiai; 3-ia šiek tiek aukščiau šiaurinio molo ir aišku 6-a. Baterija išlikusi turbūt geriausiai, dalis jos yra konservų kombinato teritorijoje. Čia aš praleidau nedaug laiko, tikiuosi kažkada sugrįžti ir patyrinėti nuodugniau.
Dešiniojo flango redutas
Carinės Rusijos metų Liepojos tvirtovės įtvirtinimas apsuptas dirbtinių kanalu. Centrinė dalis visiškai susprogdinta. Kiti statiniai, sandėliai kiek geresnės būklės. Mums bešmirinėjant, ant ledo ramiai sėdėjo vietinis žvejys, atvažiavęs žiguliuku iš pirmos nuotraukos.
Vienas iš forto statinių
Lubos puošiasi natūraliai
„Rūkyti griežtai draudžiama, gaisro pavojus!“
Elektros instaliacija
Rūsys
„Liepajas Metalurgs“ kaminai
Parako sandėliai (rytai)
XIX a. pabaigos statinys. Nukentėjo nuo sprogimo. Aptvertas “butaforine” spygliuotos vielos tvora, tačiau varteliai neužrakinti. Kita pusė – kažkokios įmonės teritorijoje – į vidų nebandėm patekti. Užrašas ant memorialinio akmens “Šioje vietoje 1919 m. lapkritį Pavelo Bermonto-Avalovo kariuomenė žiauriai nužudė apsuptus Latvijos armijos karius – Liepojos gynėjus.” Beje 1915 m. gegužės – 1919 m. lapkričio mėnesiais Liepoja buvo okupuota vokiečių kariuomenės.
Vaizdas nuo kelio, apačioje kairiau – memorialinis akmuo
Memorialinis akmuo
Butaforinė tvora
Centrinė tvirtovė
Didžiausia tvirtovės dalis, apjuosta dirbtiniu kanalu ir turbūt labiausiai nukentėjusi nuo sprogimų. Kiek geriau išlikę įtvirtinimai dešinėje “salos” dalyje. Šiek tiek šiauriau, prie kelio, matosi susprogdinti parako sandėliai.
Paminklas
Lendam
Plyšys
Sprogimo sugadintos šaudymo angos
Vieniša kėdė
Kreiva durų anga
Laiptai
Griuvėsiai
Tai kas už paminklo
Pirmojoje dalyje tiek. Antrojoje bei trečiojoje dar išvysite daug apleistų karinių įtvirtinimų.
Labai aciu uz nuotrauku! Liepoja tikrai nuostabu miestas!!
Ignai,
Baterija – karinis padalinys, keletas artilerijos pabūklų arba raketų leidimo įtaisų.
Gal kita darydamas gali foto palikt ir originalias, t.y. nepagrazintas picasom ar photoshopu ? 🙂
Siaip labai smagus straipsnis, tik kas ta „baterija“, taip ir nesupratau 🙂
Laukiam kitu daliu ! 🙂
Nuotraukų autorius Donatas Žvirblis tokias pateikė savo tinklapyje. Kadangi naudojama ta pati medžiaga ir nuotraukos yra nespalvotos. Ateityje šio žmogaus straipsnių bus daugiau ir jau su spalvotomis fotografijomis, o po Liepoją pakeliausime nespalvotai 😉
Tobulas straipsnis!
neblogas +5 😀
Liūdnai matyti tokias tampias nuotraukas, bet gražu tikrai 😉 Reikės pačiam su tėvais nuvažiuoti apžiūrėti baterijų, labai įdomu 🙂
jo neblogas straipsnis, patiko 🙂 tik foto galejo but spalwotos 🙂 2 ir 3 daly geriau butu spalwotos foto, bet cia autoriaus pasirinkimas 🙂
na fotografuoti tikrai moki, tik gal persistengiai su nespalvotom foto… :]