/Gulbiniškių balistinių raketų bazė

Gulbiniškių balistinių raketų bazė

 

 

Gulbiniškių balistinių raketų bazė (Karmėlavos rytinė raketinė bazė) – TSRS ginkluotųjų pajėgų raketų bazė, pastatyta miške netoli Gulbiniškių kaimo, apie 7 km į pietvakarius nuo Jonavos miesto, pelkėtoje regiono vietovėje. Bazė pradėta statyti apie 1959–1960 metus, joje buvo įrengta visa infrastruktūra, reikalinga aprūpinti tokios paskirties objektą.
Šiuo metu bazė yra apleista, tačiau neatmetama galimybė ateityje ją pritaikyti turizmo reikmėms.Jonavos rajone, Gulbiniškių kaime, vos keletas kilometrų nuo kelio Kaunas-Jonava, pušyne stūksanti buvusi vi­dutinio nuotolio raketų bazė dabar nė iš tolo neprimena buvusios grėsmingos vietos, iš kurios sovietų raketos su branduolinėmis galvutėmis dar prieš 20 metų galėjo pasiekti bet kurį Europos miestą ir jį sunaikinti.
Šiandien užmaskuoti tuneliai ir pastatai atrodo tarsi po karo. Sovietų kariškiams palikus bazę, ji tapo pelno šal­tiniu metalo ir statybinių medžiagų vagims bei šiukšlynu. Neapsaugojo ir užrašas su perspėjimu, kad teritorija yra privati nuosavybė – iš daugelio buvusių pastatų teliko griuvėsių krūvos.
Kai kuriems kauniečiams ir jonaviškiams ši bazė tapo ir poilsio vieta. Didelėje betoninėmis plokštėmis grįstoje aikštėje, apsuptoje buvusių garažų griuvėsių, sutiktas jonaviškis Paulius pasakojo laisvalaikiu atvykstantis čia pašaudyti pneumatiniu šautuvu.
„Atvažiuoju čia pašaudyti porą valandų. Vieta rami, paukščiai čiulba. Kauniečiai atvyksta čia ir dažasvydžio pa­žaisti. Per daugelį metų bazė buvo apleista – šiukšlių žmonės privežė, plytas nuo pastatų nuardė, metalą surin­ko“, – pasakojo Paulius.
Tačiau net ir apgriuvusi bazė vis dar daro įspūdį. Išsišakojantys keliukai atvesdavo prie raketų angarų, kurie savo erdve galėtų lygintis su vidutinio dydžio prekybos centrais.

 

O štai ir puslapio draugo Andrezo (kairėje) ir jo kolegos transportas. Jiems esame dėkingi už šias puikias fotografijas!