/Garis – miestas su miglota ateitimi

Garis – miestas su miglota ateitimi

Kai šalis klesti, pramonė kyla, kartu su ekonominiu stiebimusi viršun, kita koja žengia ir statybos industrija. Tačiau, kuomet pramonės tempai sumažėja, vietomis net sustoja, atsiverčia ir kita medalio pusė. Panašiai nutiko ir viename 1906 metais įkurtame Indianos miestelyje, Garyje.

Garį įkūrė Jungtinių Tautų Metalo Korporacija 1906 metais. Miestelio auksinis amžius prasidėjo tarpukario metu. Už 25 mylių nuo Čikagos įsikūrusiame miestelyje 1950 metais gyveno ir dirbo per 200 tūkst. žmonių.

Kuomet Amerikos gamybos sektorius smarkiai susitraukė,  daugybė šio miestelio žmonių (daugiau kaip 50 proc. visų gyventojų) neteko darbo. Jiems neliko kitos išeities kaip tik išsikelti iš  smarkų nuosmūkį patyrusio miesto.

Dabar Garis neretai minimas kaip vienas pavojingiausių Amerikos miestų.  Galimybių susirasti jame darbą praktiškai nėra. Net 22 proc. čia likusių šeimų gyvena žemiau skurdo ribos.

Šis miestas turėjo pačio iškiliausio pramoninio miesto vardą visoje Amerikoje, tačiau didžioji jo gyventojų dalis dirbo tik vienoje Jungtinių Tautų Metalo Korporacijoje, kuri padidėjus konkurencijai iš užsienio smarkiai sumenko, prarado didžiąją rinkos dalį, ko pasekoje 90 proc. įmonės darbuotojų prarado savo darbo vietas.

 

Miestelis buvo garsus ir ištaigia, 1920 -taisiais metais pastatyta metodistų bažnyčia, kurios statybos kainavo 1 milijoną JAV dolerių. Tarp kitko 385 tūkst. dolerių sumą padengė jau minėtoji Jungtinių Tautų Metalo Korporacija.

Iki 1970 -tųjų metų tikinčiųjų skaičius sekmadienio pamaldose sumažėjo iki 100 gyventojų. Atsižvelgiant, kad dar trečiajame dešimtmetyje jų susirinkdavo po 950, tai tampa nenuostabu, jog jau 1975 –taisiais bažnyčia buvo uždaryta.

Be bažnyčios čia užsidarė ir dar daugybė kultūrinių bei visuomeninių pastatų, tokių kaip teatro salė, mokykla, susirinkimų salė, sporto salė, kino teatras, parduotuvės ir net stotis jau nekalbant apie privačius būstus.